This topic contains 0 replies, has 0 voices, and was last updated by  EduGorilla 2 years, 5 months ago.

  • Author
    Posts
  • #487532 Reply
     EduGorilla 
    Keymaster
    Select Question Language :


    The cost of 4 rolls, 6 muffins and 3 loaves of bread is $ 9.10. The cost of 2 rolls, 3 muffins and a loaf of bread is $ 3.90.

    Column AColumn B
    The cost of a rollThe cost of a muffin

    Compare the two quantities to decide whether

    Options :-

    1. the quantity in Column A is greater
    2. the quantity in Column B is greater
    3. the two quantities are equal
    4. the relationship cannot be determined from the information given
    Post your Training /Course Enquiry
    Are You looking institutes / coaching center for
    • IIT-JEE, NEET, CAT
    • Bank PO, SSC, Railways
    • Study Abroad
    Select your Training / Study category
Reply To: The cost of 4 rolls, 6 muffins and 3 loaves of bread is $ 9.10. The cost of 2 rolls, 3 muffins and a….
Your information:




Verify Yourself




Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account