This topic contains 0 replies, has 0 voices, and was last updated by  EduGorilla 2 years, 3 months ago.

  • Author
    Posts
  • #521031 Reply
     EduGorilla 
    Keymaster
    Select Question Language :


    Some toffees are bought at the rate of 11 for Rs. 10 and the same number, at the rate of 9 for Rs. 10. If the whole lot is sold at one rupee per toffee, find the gain or loss %.

    Options :-

    1. Gain 2%
    2. Loss 2%
    3. Loss 1%
    4. Gain 1%
    Post your Training /Course Enquiry
    Are You looking institutes / coaching center for
    • IIT-JEE, NEET, CAT
    • Bank PO, SSC, Railways
    • Study Abroad
    Select your Training / Study category
Reply To: Some toffees are bought at the rate of 11 for Rs. 10 and the same number, at the rate of 9 for Rs. 1….
Your information:




Verify Yourself




Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account