This topic contains 0 replies, has 0 voices, and was last updated by  EduGorilla 2 years, 7 months ago.

  • Author
    Posts
  • #561992 Reply
     EduGorilla 
    Keymaster
    Select Question Language :


    Selling price per unit                  : Rs. 25
    Direct material cost per unit       : Rs. 8
    Direct labour cost per unit          : Rs. 5
    Fixed overheads                        : Rs. 24,000
    Variables overheads                  : 60% on Direct Labour
    Trade discount                           : 4%

    If sales are 20% above break-even volume, compute the net profit.

    Options :-

    1. Rs. 6,800
    2. Rs. 4,800
    3. Rs. 5,800
    4. Rs. 5,000
    Post your Training /Course Enquiry
    Are You looking institutes / coaching center for
    • IIT-JEE, NEET, CAT
    • Bank PO, SSC, Railways
    • Study Abroad
    Select your Training / Study category
Reply To: Selling price per unit             ….
Your information:




Verify Yourself




Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account