This topic contains 0 replies, has 0 voices, and was last updated by  EduGorilla 2 years, 5 months ago.

  • Author
    Posts
  • #454196 Reply
     EduGorilla 
    Keymaster
    Select Question Language :


    Mr. Raj was throwing a party for his friends and he required 37 kg of sweets for that. Assuming 19% wastage and knowing that the sweets are available in 2 kg packets only, what would be the cost of the sweets purchased, if one packet costs Rs. 15?

    Options :-

    1. Rs. 300
    2. Rs. 345
    3. Rs. 375
    4. Rs. 395
    5. Rs. 450
    Post your Training /Course Enquiry
    Are You looking institutes / coaching center for
    • IIT-JEE, NEET, CAT
    • Bank PO, SSC, Railways
    • Study Abroad
    Select your Training / Study category
Reply To: Mr. Raj was throwing a party for his friends and he required 37 kg of sweets for that. Assuming 19% ….
Your information:




Verify Yourself




Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account