This topic contains 0 replies, has 0 voices, and was last updated by  EduGorilla 1 year, 10 months ago.

  • Author
    Posts
  • #618568 Reply
     EduGorilla 
    Keymaster
    Select Question Language :


    Directions: A competitive firm sells his product at market price of Rs. 51 per unit. The fixed cost is Rs. 300 and variable cost for different levels of production are shown in the following table. Use table to answer the question.

    Quantity Variable cost (in Rs.) Fixed cost Total Cost AVC ATC MC
    0
    10
    20
    30
    40
    50
    0
    470
    980
    1850
    3400
    5950


    When production is 30 units, the average variable cost (in Rs.) is

    Options :-

    1. 70.6
    2. 60.6
    3. 61.6
    4. 71.6
    Post your Training /Course Enquiry
    Are You looking institutes / coaching center for
    • IIT-JEE, NEET, CAT
    • Bank PO, SSC, Railways
    • Study Abroad
    Select your Training / Study category
Reply To: Directions: A competitive firm sells his product at market price of Rs. 51 per unit. The fixed cost ….
Your information:




GET UPTO 50%    OFF!
Verify Yourself




Log in with your credentials

or    

Forgot your details?

Create Account